50. ročník celostátního finále vesnických a zemědělských družstev v Česticích

50V sobotu 20. srpna a v neděli 21. srpna 2016 se uskutečnil 50. ročník soutěže vesnických a zemědělských družstev mužů a žen ve volejbalu, který zaštítil ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka. Slavnostního zahájení turnaje se za ČVS zúčastnil předseda Zdeněk Haník, dále předseda KSV Miroslav Vyhlídal a členové komise Václav Kobliha, Jiří Šlechta, Václav Židů, za Krajský volejbalový svaz předseda Václav Nidrle a za OVS Rychnov nad Kněžnou se zahájení zúčastnil Miroslav Dolek. Hostem akce byl také senátor Miroslav Antl, který přijel kulaté výročí s úctou podpořit, pořadatelům předal volejbalové míče. Nechybělo také známé senátorské víno, které předal senátor Miroslav Antl zasloužilým volejbalistům z TJ Sokol Čestice, poté přítomné pořadatele a diváky pozdravil a popřál všem zdárný průběh akce a hráčům mnoho pěkných volejbalových zážitků ze hry. Dále při zahájení předal předseda ČVS ocenění „Čestný člen ČVS“ Miroslavu Charvátovi za dlouholetou práci ve prospěch volejbalu a poděkoval Bohuslavu Dvořákovi za 35 let ředitelování národního finále v Česticích.

Při slavnostní schůzi k 50. ročníku se sešli organizátoři volejbalových turnajů z Dřevěnic, Čestic, Hodslavic a spolu s delegací z Dolního Benešova a ostatními si připomněli půlstoletí soutěže vesnických družstev. Přítomné vrátila ve vzpomínkách zpět obrazová publikace „50 ročníků soutěže vesnických a zemědělských družstev ve volejbalu“ a štít vítězů se jmény všech vítězů dosavadní padesátileté historie.

V letošním ročníku startovalo 7 družstev mužů a 4 družstva žen, bylo sehráno 24 utkání a 51 setů. Finále bylo hráno každý s každým na dva vítězné sety v kategorii žen a na dva hrané sety v soutěži mužů. Sobotní teplé počasí bylo ideální, zato nedělní deštivé nedovolilo celou soutěž dle plánu dokončit. V turnaji žen se o vítězkách rozhodovalo ve třetím kole, kde se utkala družstva z Bílé Třemešné a Kladrub. Více se dařilo hráčkám ze Sokola Bílá Třemešná, kterým se podařilo otočit zápas s děvčaty z Kladrub a zvítězit 2:1. V mužích se v sobotu odehrálo pět soutěžních kol, šesté se po poradě vedoucích družstev nechalo na neděli. Jak se ale ukázalo, nedělní počasí bylo rozhodně proti. Jediní bez prohry zvítězili hráči ČZU Praha, kteří hráli ve složení: Jan Špiller, Pavel Řeřabek, Jan Horák, Jan Bysterský, Pavel Kapička, Libor, Kapička a Michal Slavík.

O dobrou pohodu se v sobotu večer postaral DJ Čenda, který hrál pod střechou velkého párty stanu do brzkých ranních hodin. Pak se všichni uložili k spánku v chatkách nebo vlastních stanech přímo v areálu. Nedělní program vzalo do svých rukou počasí, vytrvalý déšť nedovolil více než vyhlásit s předstihem celkové výsledky turnaje mužů a žen pro rok 2016. Družstva při vyhlášení výsledků převzala diplomy, poháry a první tři medaile. Nejlepší hráči a hráčky obdrželi upomínkové předměty (hrníčky, ručníky, ponožky a potítka), které byly zhotoveny u příležitosti konání letošního jubilejního finále.

Poděkování za bezproblémové rozhodování patří rozhodčím Voslářovi a Myšákovi z kraje Královéhradeckého, z Pardubického kraje Kaštánkovi, z kraje Vysočina Švomovi, Kovářovi a z Prahy Jiřímu Šlechtovi a Václavu Koblihovi. Úlohy vrchního rozhodčího se zhostil Václav Židů.

Závěrem lze říci, že jubilejní 50. ročník proběhl k velké spokojenosti všech účastníků. Poděkování patří rovněž Královéhradeckému kraji za finanční podporu v rámci grantů. Český volejbalový svaz poskytl finanční příspěvek na dopravu účastníků. Velmi oceňujeme pomoc starosty obce Petra Vondráčka, členů místních hasičů a příznivců sportu na přípravě a vlastním zajištění akce, při stavění a likvidaci velkoplošného párty stanu. Občerstvení po oba dny zajišťovala tělovýchovná jednota Sokol, kde je zapotřebí ocenit ochotu a obětavost jak členů TJ, tak ostatních příznivců sportu.

Konečné pořadí mužů:
1. ČZU Praha (Praha) 7:3
2. TJ Dolní Benešov (Moravskoslezský kraj) 7:3
3. Tatran Hrušky (Jihomoravský kraj) 6:4
4. TJ Sokol Štoky (Kraj Vysočina) 6:4
5. Sokol Chleny (Královéhradecký kraj) 6:4
6. TJ Nivnice (Zlínský kraj) 4:6
7. TJ Hodslavice (Moravskoslezský kraj) 0:12

Konečné pořadí žen:
1. TJ Sokol Bílá Třemešná (Královéhradecký kraj) 6:2
2. TJ Sokol Kladruby (Plzeňský kraj) 5:2
3. TJ Sokol Křenovice (Jihomoravský kraj) 3:5
4. TJ Žichlínek (Pardubický kraj) 1:6

Individuální ocenění:
nejlepší smečař: Jiří Kment – Nivnice
nejlepší smečařka: Aneta Škorvánková – Kladruby
nejlepší nahrávač: Václav Štefan – Hrušky
nejlepší nahrávačka: Lenka Korbelová – Kladruby
nejvšestrannější hráč: Pavel Kapička – ČZU Praha
nejvšestrannější hráčka: Jana Hanzlíková – Bílá Třemešná
Miss finále: Veronika Havlová – Bílá Třemešná
nejvzdálenější družstvo turnaje mužů: Nivnice – 230 km
nejvzdálenější družstvo turnaje žen turnaje: Kladruby – 270 km